poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Recenzja: "Kot święty i przeklęty"

Autor:  Bogda Balicka
Liczba stron: 154
Cena rynkowa: 19,90 zł
Wydawnictwo:  Studio Astropsychologii
Polska premiera: 2006
Opis wydawcy:

"Miau! A otóż i fantastyczne zjawisko jakim jest kot! Miękki, zgrabny, puszysty ale i nieprzenikniony, władczy, zagadkowy, arystokratyczny - inteligentny. 

Kot bywa też magiczny i symboliczny. Któż o tym nie wie spotykając go na swojej drodze. I to jeszcze czarnego! Nawet najbardziej odważni i sceptyczni poczują się nieswojo. Od starożytnego Egiptu poprzez Japonię, do dzisiejszej Europy kot wzbudza podziw i szacunek.

 Dla zakochanych w kotach po same uszy (od koniuszków wąsów po ostatnie włosy ogona) - biblia absolutnie obowiązkowa! 
Miauuuu..."


Mrucząc o boskości i niezależnościKoty podziwiam i cenię od zawsze, gdyż towarzyszyły mi od pierwszych lat życia. Nie tylko za wygląd i prezencję, ale również i za usposobienie. Można powiedzieć, że słabość do tych  istot jest cechą charakterystyczną większości osób w mojej rodzinie. Zwierzęta te są tak niezwykłe, kontrowersyjne i fascynujące, że trudno przejść obok nich obojętnie. Czczone w Starożytnym Egipcie, znienawidzone w średniowiecznej Europie - nieustannie szokują i inspirują. Ich sposób bycia, dystans do świata, elegancja, instynkt sprytnego, zwinnego drapieżnika skryty pod dużymi, błyszczącymi oczami, słodką ekspresją i zmiękczającym ludzkie serca "Miauuu", wyjątkowość i specyficzność zawiłego charakteru sprawiły, że wciąż zdobywają zarówno nowych zwolenników, jak i przeciwników.  Do tej pory większość przeczytanych przeze mnie książek o kotach podejmowało tematykę kocich ras, zachowania i opiekowania się kotem, do minimum ograniczało natomiast informację o wpływie tych zwierząt na sztukę, literaturę, kulturę masową. Dlatego, licząc na zaznajomienie się z innymi, mniej znanymi ciekawostkami na ich temat, z przyjemnością sięgnęłam po publikację "Kot święty i przeklęty". Czy mój wybór okazał się słuszny?  

"Kot święty i przeklęty" Bogdy Balickiej stanowi małe kompendium wiedzy na temat kotów, również jako motywu w literaturze, filmie, sztuce. Książka przedstawia nam historię postrzegania tych zwierząt od starożytności, przez średniowiecze - aż po czasy współczesne, kocie zachowania, zboczenia i małe dziwactwa. Opowiada zarówno o miejscach i przyczynach ich kultu, jak i o ich prześladowaniach, zabobonach i przesądach o nich mówiących. Autorka porusza również tematykę kociej psychologii, praw oraz... substancji odurzających. Wspomina o zawiłej symbolice tych istot, ich znaczeniu w życiu człowieka, swoich własnych doświadczeniach z nimi związanymi - jak na wielką miłośniczkę kotów przystało. Jeśli chcesz poznać tajemnice skryte za kocimi oczętami i wąsami bądź po prostu jesteś miłośnikiem tych niezwykłych zwierząt - "Kot święty i przeklęty" to pozycja właśnie dla Ciebie, napisana przez prawdziwą pasjonatkę dla innych pasjonatów, niepowtarzalna i interesująca - jak sam kot.

Publikacja została podzielona na siedem rozdziałów, powoli wprowadzających nas w większość związanych z kotami zagadnień. Bogda Balicka odpuściła sobie długi wywód dotyczący kocich ras. Skupiła się na elementach poruszanych w niewielu książkach o kotach,  
jego aspekcie kulturowym, religijnym. Przedstawiła powiązania między kocimi intencjami a zachowaniem, kocie rekordy, przyczyny nieporozumień między psami i kotami, związkiem między cechami charakteru kota a jego właściciela, przytoczyła ciekawe cytaty tyczące się tych zwierząt, interesujące anegdoty. Omówiła ich najwspanialsze i najbardziej wyróżniające się możliwości, zmysły i zachowania, konsekwencje posiadania tych istot, ich wpływ na człowieka i otoczenie, różnorodność charakteru - w ujęciu niezależnego, wolnego, eleganckiego drapieżnika. Nie zabraknie tu też informacji o religiach stawiających kota na piedestale - zarówno o wierzeniach egipskich, jak i nordyckich, azjatyckich oraz osobistych doświadczeniach autorki z jej własnym ulubieńcami.

"Kot święty i przeklęty" zawiera mnóstwo odwołań do literatury podejmującej motyw kota - zarówno tej powszechnie znanej, jak i mniej popularnej. Autorka rekomenduje dzieła mogące dodatkowo poszerzyć naszą wiedzę o tych istotach - fantastykę, książki popularnonaukowe i nie tylko. Porusza również problem utożsamiania ich ze złymi mocami, pechem oraz przesądami. Ukazuje te zwierzęta w bardzo szerokim aspekcie kulturowym.

Książka jest napisana przystępnie, zwięźle, z humorem, lekko i bez zbędnego patosu. Bogda Balicka stworzyła interesującą pozycję i pokazała, że o kotach wciąż można napisać coś nowego. Jej obserwacje dotyczące tych wspaniałych istot intrygują, bawią i zachęcają do poszerzenia naszej wiedzy na ich temat. Sprawiają, że całość czyta się naprawdę szybko i łatwo. "Kot święty i przeklęty" gwarantuje chwilę przyjemności dla wszystkich zafascynowanych tymi mruczącymi drapieżnikami, może być dobrym prezentem dla każdego ich miłośnika.

Mój czas spędzony z publikacją Bogdy Balickiej będę wspominać bardzo dobrze, czytałam ją  z uśmiechem na twarzy. Z chęcią zapoznam się z zaproponowaną przez autorkę literaturą. Miłym zaskoczeniem były dla mnie zabawne historie z życia kotów autorki i jej znajomych.


POLECAM: wszystkim miłośnikom i właścicielom kotów bądź po prostu osobom zainteresowanym historią motywu kota w kulturze różnych wierzeń i narodów.

NIE POLECAM: czytelnikom szukającym pozycji szczegółowo opisującej kocie rasy i sposób opiekowania się kotem.
Moja ocena:

9/10,        5
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Studio Astropsychologii
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

Utwór na dziś:


Pantera - "Domination" (thrash metal)
42 komentarze:

 1. Wydaje się być ciekawa. Trochę mnie w ogóle śmieszy ta książka, lecz z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Musi byś fajna c: Myślę, że autorka nie chciała stworzyć klasycznego poradnika ani spisu ras, ale ciekawą i ciepłą książkę dla miłośników kotów :D

  OdpowiedzUsuń
 3. O_o Czytałbym :P.
  Mimo, że nie mam, ani nie przepadam za kociakami to z chęcią wciągnąłbym takie coś :D. A okładka jest świetna, normalnie zapragnąłem wejść na YT i wpisać w wyszukiwarkę "słodkie kociaki". Swoją drogą to YT chyba w 90% składa się z takich filmików :3.

  Miłego wieczoru!
  Melon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koty zdominowały świat i internet ;D Można ich nie lubić, ale chyba nie da się odmówić im tego słodkiego uroku ;-)

   Usuń
  2. https://www.youtube.com/watch?v=NJX7pFqOZsU

   Hahaha, loff<3ciam to ;3!

   Usuń
 4. To bardzo ciekawe. Fajnie, że można jakoś bardziej wczytać się w kocią tematykę niekoniecznie mając uczucie, że w sumie czytałoby się encyklopedię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Poszukam tej książki do mojego zbioru. Kot zdominował też mój świat i nawet książki o nim gromadzę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Koty bardzo lubię, więc książki z taką tematyką też chętnie przeczytam, tym bardziej, że, jak twierdzisz napisana jest zwięźle i z humorem tak, jak lubię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Koleżanka uwielbia koty, dzięki za polecenie świetnego prezentu, który na pewno będzie miłym zaskoczeniem

  OdpowiedzUsuń
 8. Podziwiam ludzi takich jak pani Balicka, którzy przez kawał swojego życia zbierają informacje do książki. Koty uwielbiam, mam jednego wielce rasowego kocura i zawsze jak chciałam kupić jakąś książkę o kotach to trafiałam na opis ras, rodzaje kuwet, żwirków itp. Tylko w jednej znalazłam krótki rozdział dotyczący historii kotów i ich wpływu na kulturę, więc książka ,,Kot. Święty i przeklęty" wydaje mi się naprawdę ciekawa i warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Koty są przerażające, to w końcu stworzenia myszożerne! D:

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja za kotami nie przepadam, żeby nie powiedzieć, że po prostu ich nie znoszę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę mieć tę książkę. Kocham koty!

  OdpowiedzUsuń
 12. KOTY *-* Uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam! Jak tylko troszkę kaski mi wpadnie to zainwestuję. YAY, PANTERA \m/

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawiea mnie takie tematy, kultura innych narodow i takie rzeczy, chetnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja w ostatnim czasie mam dość kotów, więc raczej ominę tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Znakomita pozycja! Uwielbiam ją! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Fantastyczna książka. Recenzja mnie bardzo zachęca :) Sama uwielbiam koty i mam dwa w domu :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Tym razem chyba jednak nie w mojej tematyce :(

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam koty, więc jest to zdecydowanie książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kotów nie lubię, aczkolwiek motyw kota w kulturze chętnie bym zgłębiła.

  OdpowiedzUsuń
 20. No proszę, znalazł się ktoś podobny do mnie :) Biotechnologię polecam całym sercem, ja studiuję na USiu w Katowicach i jestem naprawdę mega zadowolona :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Jestem wielką miłośniczką kotów odkąd pamiętam i chociaż chwilowo nie mam możliwości posiadania żadnego, to taką książkę chętnie przygarnę :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam, dość ciekawa pozycja:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Wydaje się ciekawa, być może przeczytam :)
  Zapraszam do mnie http://myworldismovie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. Poczytam mojemu kotu na głos. :P

  OdpowiedzUsuń
 25. koty to irygujące istoty, jednak w nawale moich książek, ta raczej nie przejdzie:"(
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 26. Książeczka o kotkach, miłośnicy zwierzątek łapcie za portfele i biegnijcie po nią do hmm do zoologicznego chyba :) A poważnie jak ktoś lubi to poczyta ja wole rybki. Pozdrawiam miał miał.

  OdpowiedzUsuń
 27. Wszystko, co ma w tytule kota i kota dotyczy, zdobywa me serce zaraz na wejściu ^^

  OdpowiedzUsuń
 28. Fajna i to widzę, że wprost dla mnie :D

  OdpowiedzUsuń
 29. Coś dla mojego chłopaka :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Dawno szukałam takiej książki, która pokaże kota na przestrzeni wieków jako motyw, który odnajdziemy w literaturze - bardzo chętnie sięgnę, bo nie jest to temat znany a na pewno oryginalny.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 31. Uwielbiam koty, mogłabym o nich czytać i czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie lubię kotów, ale mam koleżankę, która pewnie byłaby zachwycona tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Dzięki za te recenzje, uwielbiam koty to i chętnie sięgne po lekture, jak tylko nadarzy się okazja. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 34. bardzo lubię koty! i ta pozycja jest dla mnie:)
  pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 35. O wiele lepsze są takie książki niż ze spisem ras itd. może kiedyś przeczytam tą książkę, na razie w kolejce na przeczytanie czeka bardzo dużo innych książek. ;) Podstawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Przyznam, że od jakiegoś czasu książka stoi na półce, ale koty literackie mi nie obce. Wczoraj przeczytałam wspaniałą opowieść o kotach "Riko i my"

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo ciekawa recenzja! Ja także uwielbiam koty. Pod wieloma względami :) Na pewno przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Dodaję do mojej listy, książek, które chce przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 39. dość ciekawa pozycja... fajny aspekt Kotów przedstawienia film "Catwomen" koty ratujące życie, koty w Egipcie i na przestrzeni wieków...pozycja do przeczytania;)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie jakiś ślad! Podziel się swoją opinią lub zadaj jakieś pytanie. Czytam wszystkie komentarze ;-)