poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Recenzja: "Johnny Depp. To tylko iluzja"

Polski tytuł: "Johnny Depp. To tylko iluzja"
Tytuł oryginalny: Johnny Depp. A kind of ilussion
Autor: Denis Meikle
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Liczba stron: 496
Cena rynkowa: 39,90 zł
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Polska premiera: 2012
Opis wydawcy:


"Życie Johna Christophera Deppa II – znanego lepiej jako Johnny Depp – to opowieść sama w sobie warta hollywoodzkiej ekranizacji. Depp został aktorem dzięki przypadkowi i dobrej prezencji. Urodzony w Kentucky, przeprowadził się na Florydę, gdzie rzucił szkołę, żeby zostać muzykiem. To z kolei sprawiło, że trafił do Los Angeles, gdzie zadebiutował na wielkim ekranie w Koszmarze z ulicy Wiązów. W ciągu następnych trzech dziesięcioleci zagrał w ponad czterdziestu filmach, zarówno u niezależnych reżyserów, jak i w produkcjach zdecydowanie komercyjnych; z niechętnego idola nastolatków przeobraził się w ikonę kina, trafiając na listę największych hollywoodzkich gwiazd dzięki niezapomnianej kreacji kapitana Jacka Sparrowa w filmach z serii Piraci z Karaibów. Po drodze zdarzało mu się popadać w konflikt z prawem, paparazzimi i – co jakiś czas – opinią publiczną, jednak ta najbardziej wszechstronna i enigmatyczna z gwiazd nigdy nie przestała fascynować i czarować publiczności na całym świecie.

Teraz do rąk polskiego czytelnika trafia najnowsze wydanie najpopularniejszej na świecie biografii Deppa pióra Denisa Meikle, która jest wyczerpującym źródłem wiedzy o niezwykłym życiu aktora – zarówno na, jak i poza ekranem."„Johnny Depp, jeśli chodzi o mnie, to numer jeden. Wśród artystów jego pokolenia nie ma nikogo, kto mógłby się z nim równać”.                                                                                                    Sir Christopher LeeZa maską sławy


Któż z nas nie słyszał o Johnny'm Deppie - aktorze znanym głównie z ekscentrycznych ról, współpracy z Timem Burtonem, Terrym Gilliamem, Gorem Verbinskim oraz studiem Disneya? Depp to jeden z moich ulubionych artystów, od czasu, kiedy skończyłam jakieś sześć lat i przez przypadek natrafiłam w telewizji na "Edwarda Nożycorękiego", w którym to wcielił się w głównego bohatera. Nic więc dziwnego, że gdy tylko wypatrzyłam jego biografię, zapragnęłam się z nią zapoznać. Zwłaszcza, że jej opis obiecywał wyczerpujące źródło informacji o karierze oraz życiu prywatnym Johnny'ego, a moja dotychczasowa wiedza o tej drugiej sferze jego działań wydawała mi się bardzo ogólnikowa. Miałam nadzieję, że "Johnny Depp. To tylko iluzja" pomoże mi uzupełnić tę lukę wieloma mało znanymi faktami na temat poczynań gwiazdy spoza świata filmu, fleszy i kreowanych przez niej postaci. Co zastałam? Czy publikacja Denisa Meikle'a spełniła moje oczekiwania i przedstawiła nieznane mi wcześniej historie związane z celebrytą? 

"Johnny Depp. To tylko iluzja" to obszerna biografia Johnny'ego Deppa. Denis Meikle podjął się opisania historii jego życia od czasu narodzin w 1963 r., licznych rodzinnych przeprowadzek oraz środowiska, w którym się wychował do 2011 r., czyli czasu tuż sprzed ukazania się publikacji. Przedstawił jego drogę przez świat filmu, począwszy od dość przypadkowej roli w "Koszmarze z ulicy Wiązów", przez największe komercyjne hity, w jakich wziął udział, aż do "Alicji w krainie czarów" oraz "Rango". Omówił zarówno muzyczne i literackie zainteresowania Deppa, jak i jego relacje z innymi artystami, prasą, romanse, zachowanie na planie filmowym, największe skandale, których stał się udziałem, problemy związane z nałogami i buntowniczym trybem życia, poglądy związane z zawodem aktora, wartości, jakimi kieruje się w życiu prywatnym oraz zawodowym. Przytoczył reakcje widzów i krytyków na poszczególne produkcje, w których wystąpił, dokonał analizy i interpretacji jego gry aktorskiej oraz streścił fabuły niemalże wszystkich filmów, w których grał. Opisał atmosferę, jaka panowała na poszczególnych planach zdjęciowych, ciekawostki dotyczące wymogów poszczególnych reżyserów i ich współpracy z Deppem. Czym chciał się zajmować Johnny zanim został aktorem? Z jakimi twórcami udało mu się zaprzyjaźnić? Jeżeli szukasz kompendium wiedzy o artystycznych dokonaniach Johnny'ego Deppa, jego życiu i sposobie bycia - sięgnij po książkę Denisa Meikle'a.

Autor skupił się bardziej na zawodowych dokonaniach artysty, niż na jego życiu osobistym. Szczegółowo streścił dzieła, w których wziął udział, zamieścił wiele spoilerów, mogących irytować osoby niezapoznane z jakimś jego filmem. Stworzył swoje własne, wyjątkowo subiektywne, nieraz nacechowane emocjonalnie, bardzo krytyczne opinie na ich temat. Nie ukrywam, że moim zdaniem po prostu przesadził. Informacje o prywatnym "ja" Deppa zgromadził głównie z prasy, dość łatwo dostępnych użytkownikom internetu źródeł. Dlatego zdecydowana większość faktów z życia celebryty nie stanowiła dla mnie żadnego zaskoczenia. Omówił konteksty kulturowe, w jakich obracały się poszczególne produkcje, sytuację polityczną i socjologiczną ich czasów oraz inne aspekty, które rzutowały na ówczesne reakcje widzów oraz krytyków. Ukazał powiązania pomiędzy nimi, a innymi obrazami, literackimi pierwowzorami oraz inspiracjami ich twórców. Wspomniał o scenarzystach, reżyserach, pisarzach i odtwórcach, którzy wywarli ogromny wpływ na grę aktorską Johnny'ego. Ciekawym, dodatkowym elementem publikacji Meikle'a są nawiązania do ważnych w historii kina dzieł oraz tyczące się ich ciekawostki.

Publikacja została podzielona na rozdziały skupiające się na poszczególnych etapach życia i kariery Johnny'ego Deppa, wprowadzenie, bibliografię, spis fotografii oraz indeks. Zawiera również spis treści, dzięki któremu czytelnik może bez problemu powrócić do najbardziej interesujących go kwestii, dwie wkładki z pięknymi, kolorowymi zdjęciami z planów zdjęciowych i premier filmów. Denis Meikle używa prostego języka, a całość omawia w wyjątkowy szczegółowy i interesujący sposób, przywołując przy okazji liczne cytaty ze scenariuszy, książek, wywiadów. Przywiązuje bardzo dużą wagę do postaci granych przez Johnny'ego i jego wkładu we wszelkie dziedziny szeroko pojętej sztuki. Nawiązuje do rodziny i znajomych artysty, ale informacje o nich stanowią raczej niewielką część tej pozycji, zdają się nie mieć dla Meikle'a większego znaczenia. Dlatego odbiorcy szukający rzetelnego źródła wiedzy o mniej słynnych wydarzeniach z życia Deppa, skandalach i nieznanych szerszemu gronu odbiorców faktach mogą nie być usatysfakcjonowani.

"Johnny Depp. To tylko iluzja" to świetne, intrygujące, szczegółowe źródło informacji o artystycznych dokonaniach  Johnny'ego Deppa, rozwoju jego kariery oraz powiązanych z nim twórców i filmów, ze szczyptą odwołań do wydarzeń w jego życiu prywatnym. Jako miłośniczka aktora znałam większość przytoczonych w biografii autorstwa Denisa Meikle'a  faktów, ale czas spędzony z tą pozycją będę wspominać całkiem miło. 


POLECAM: osobom szukającym bogatego źródła informacji o dokonaniach artystycznych Johnny'ego Deppa, szczegółowych streszczeń i analiz dzieł, w których brał udział wraz z subiektywnymi opiniami na ich temat.

NIE POLECAM: odbiorcom, którym przeszkadzają liczne spoilery, mało faktów z życia prywatnego aktora, subiektywne biografie.

Moja ocena:

6/10,     3+
19 komentarzy:

 1. Uwielbiam Deppa, ale nie lubię tego typu książek. Dlatego podziękuje. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię aktora, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Depp <3, z chęcią sięgnę po tę powieść^^
  Buziaki :*
  zapraszam do mnie: cynamonkatiebooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię tego aktora, ale czy chciałabym przeczytać właśnie tę książkę? chyba niekoniecznie;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć aktora uwielbiam (szczególnie z Piratów z Karaibów) to po książkę pewnie nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiałam kiedyś Johnnyego Deppa i dobrą biografią jest "Johnny Depp. Buntownik z wyboru" Zawiera głównie ciekawostki z pracy nad konkretnymi filmami, a mnie się to podobało wtedy :)

  Insane z http://przy-goracej-herbacie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Johnny'ego! To jeden z moich ulubionych aktorów i każda jego kreacja jest niesamowita. Biografia wydaje się być ciekawa i z pewnością kiedyś po nią sięgnę <3
  Pozdrawiam Cię serdecznie :)
  Charlotte z my-life-in-bookland.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam różne biografie, więc może i tę też przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś miałam fioła na punkcie Johnny'ego :) ba! ja miałam w pokoju jego gigantyczny plakat :D książkę przeczytałabym z sentymentu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię Depp'a, a książka sama w sobie wydaje się warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem, czy akurat skusiłabym się na tę książkę. Jakoś mi nie leży po przeczytaniu Twojej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zastanowię się jeszcze nad przeczytaniem tej pozycji, bo mimo iż lubię jak gra Depp, to w ogóle nie sięgam po biografie. Ciężka sprawa ;)

  Pozdrawiam,
  Czytelnicze turbulencje- klik!

  OdpowiedzUsuń
 13. To jeden z moich ulubionych aktorów ale chyba nie mam zamiaru czytać tej książki :)
  Nie lubię niespotrzebnych spojlerow :)
  dobraksiazka1.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam jedną biograficzną książkę o nim i jak na razie mi to wystarczy

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię tego aktora, jednak nie czytuję biografii, więc nie wiem czy sięgnę po tę książkę. Może kiedyś ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Kiedyś bardzo go lubiłam, nadal go szanuję choć trochę się zepsuł. Po książkę raczej nie sięgnę, ale wydaje się ciekawe, że autor pominął skandale i ploteczki na rzecz filmów i pracy nad nimi.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie akurat bardzo interesuje jego życie artystyczne właśnie. Miło byłoby się dowiedzieć również jakiej muzyki słucha itp :) Chętnie sięgnę po tę biografię.
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie lubię biografii, więc nie sięgnę.
  Aktora znam najlepiej z Alicji oraz z Piratów z Karaibów - uwielbiam go tam :P

  OdpowiedzUsuń
 19. Kupiłam kiedyś w prezencie dobrej znajomej - obie jesteśmy jego fankami :). Mam jednak nadzieję, że kiedyś jeszcze lepszą biografię Deppa znajdę...

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie jakiś ślad! Podziel się swoją opinią lub zadaj jakieś pytanie. Czytam wszystkie komentarze ;-)