czwartek, 18 lipca 2013

Recenzja: "Jak pokonać Alzheimera, Parkinsona, SM i inne choroby neurodegeneracyjne. Zapobieganie, leczenie i cofanie skutków"

Autor:  Bruce Fife 
Tytuł oryginalny: Stop Alzheimer's Now!: How to Prevent & Reverse Dementia, Parkinson's, ALS, Multiple Sclerosis & Other Neurodegenerative Disorder
Tłumaczenie: Zuzanna Kaszkur
Liczba stron: 520
Cena rynkowa: 49,40 zł
Polska premiera: 7 maja 2013
Opis wydawcy:

"Demencje i inne choroby mózgu nie są częścią normalnego procesu starzenia. Mózg jest w pełni zdolny do prawidłowego funkcjonowania przez całe życie. Książka przedstawia program poparty długoletnimi badaniami medycznymi, który okazał się skuteczny w przywracaniu prawidłowych funkcji mózgu i ogólnej poprawie stanu zdrowia. Dowiesz się, jak zapobiec, a nawet odwrócić objawy choroby Alzheimera, Parkinsona, (MS), (ALS), padaczki, cukrzycy, udaru mózgu i różnych form demencji. Autor opisuje przyczyny powstawania tych chorób i udowadnia, że wszystkie można wyeliminować poprzez odpowiednią profilaktykę i dietę. Książka dla każdego, kto chce uniknąć lub cofnąć objawy chorób degeneracyjnych. Zachowaj młody umysł przez całe życie."

Przez właściwą dietę do długiego i  zdrowego życiaPomimo znacznego rozwoju nauki i medycyny w ostatnich latach, wielu z nas zmaga się ze sporymi problemami zdrowotnymi, za które w pewnej mierze sami jesteśmy odpowiedzialni. Zaniedbujemy swoją dietę, nie dbamy o właściwy tryb życia, decyzję o zmianie szkodliwych nawyków odkładamy w czasie. Nie chcemy brać odpowiedzialności za lekceważenie złej kondycji naszego organizmu. Od długiego życia wolimy krótkie chwile przyjemności, które często mogą być przyczyną późniejszych chorób neurodegeneracyjnych, raka, cukrzycy i nie tylko. Starzejemy się, ale to nie znaczy, że po pięćdziesiątce nie możemy normalnie funkcjonować. Wielu przypadłości dałoby się uniknąć, gdybyśmy wcześniej trochę o siebie zadbali. A my nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Czasami zmiana jednego nawyku może znacznie poprawić kondycję naszego umysłu, dlatego warto jak najwcześniej zacząć myśleć o przyszłości i podjąć środki zapobiegawcze. Pomoże nam to ustrzec się od wielu schorzeń. Bruce Fife podjął się stworzenia poradnika, który ułatwi nam utrzymać dobrą kondycję psychiczną i fizyczną, poradzi, w jaki sposób zapobiec i zmierzyć się m. in. z Alzheimerem, Parkinsonem, SM, a nawet zlikwidować i odwrócić częściowe szkody wywołane przez choroby degeneracyjne. Czy ta publikacja rzeczywiście może zmienić sposób ich postrzegania i pomóc nam z nimi walczyć?

"Jak pokonać Alzheimera, Parkinsona, SM i inne choroby neurodegeneracyjne"
to obszerne źródło informacji o chorobach neurodegeneracyjnych - ich przyczynach, objawach, skutkach. Bruce Fife stworzył poradnik, który może pomóc z nimi walczyć, zapobiegać im, zmienić sposób postrzegania niektórych schorzeń przez odbiorcę. Autor udowadnia, że można ograniczyć i cofać postęp tych dolegliwości, dogłębnie analizuje powiązania między nimi a trybem życia, dietą, środowiskiem, stanem uzębienia, przyjmowanymi lekami, aktywnością fizyczną. Nawiązuje do badań, statystyk, poszczególnych pacjentów, znanych osób, które się z nimi zmagały. Opisuje przebieg neurodegeneracji, mechanizmy, które przebiegają wtedy w ludzkim organizmie, wyjaśnia ich znaczenie. Prezentuje również żywieniowy program walki z Alzheimerem, przedstawia przepisy na dania wspomagające walkę z chorobą, leki, których zażywanie może doprowadzić do rozwinięcia się demencji. Wyjaśnia wpływ kwasów tłuszczowych, pierwiastków i metali ciężkich na nasze zdrowie. Jeśli szukasz bogatego poradnika pomocnego przy zmaganiach się z chorobami neurodegeneracyjnymi bądź ustrzec się przed nimi w przyszłości - sięgnij po tę książkę.

Publikacja została podzielona na rozdziały, dzięki czemu z łatwością możemy wrócić do zagadnienia, które bardziej nas zainteresowało. Bruce Fife zamieścił tu również licznik węglowodanów, spis najbardziej szkodliwych leków i substancji chemicznych. Książkę rozpoczyna przedmowa lekarza-neurochirurga. Dzieło Fife'a obala mity i rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące przebiegu i leczenia chorób neurodegeneracyjnych. Może być dobrą motywacją do zmiany niezdrowego trybu życia i walki z dolegliwościami. Męczyło mnie trochę częste nawiązywanie do badań i statystyk, które nie zawsze wnosiły coś nowego do treści poradnika.

Książka jest bardzo dobrze napisana, widać, że autor pasjonuje się tą tematyką od wielu lat. Pomimo fachowej terminologii całość czyta się szybko i przyjemnie, język jest prosty i przystępny, wszystkie zagadnienia zostały wyjaśnione od podstaw, prosto i ciekawie, co stanowi duże udogodnienie, zwłaszcza dla laików oraz osób, które dopiero zaczęły zapoznawać się z tą problematyką.

Dzięki publikacji "Jak pokonać Alzheimera, Parkinsona, SM i inne choroby neurodegeneracyjne" odkryłam wiele nowych informacji dotyczących chorób neurodegeneracyjnych, część z nich całkowicie zmieniła mój sposób postrzegania tych schorzeń i sprawiła, że spojrzałam na nie z innej perspektywy. Pomimo tego, że taka tematyka wcześniej mnie nie interesowała, autor potrafił przedstawić ją w taki sposób, że książkę czytało mi się szybko i przyjemnie.


POLECAM:  wszystkim zainteresowanym chorobami neurodegeneracyjnymi,
medycyną, wpływem kwasów tłuszczowych na organizm, zdrowym odżywianiem, osobom zmagającym się z demencją i ich bliskim bądź tym, którzy chcą zmniejszyć swoje ryzyko zapadnięcia na Alzheimera, Parkinsona itp.

NIE POLECAM: poszukującym krótkiej pozycji podejmującej tylko i wyłącznie tematykę leczenia chorób neurodegeneracyjnych, wszystkim zrażonym do statystyk i niekonwencjonalnych metod leczenia.

Moja ocena:

7/10,                4Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Studio Astropsychologii~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Utwór na dziś:

Sepultura - "Mind War" (thrash metal)

20 komentarzy:

 1. Chwilowo nie jest to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie ona nie przekonuje, wybacz xxx

  OdpowiedzUsuń
 3. Obecnie się za nią nie zabiorę, ale w przyszłości jest to możliwe, ponieważ wybieram się na profil biologiczno-chemiczny w liceum i taka lekka lektura może być pomocna. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może jako przyszły pracownik służby zdrowia powinienem interesować się takimi książkami, ale mnie ta książka w ogóle nie interesuje i tyle. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze mówiąc nudzą mnie książki tego typu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może, jak będę po pięćdziesiątce... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej spasuję z czytaniem tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Medycyną jestem jak najbardziej zainteresowana ponieważ swoją przyszłość z nią właśnie wiążę, myślę, że jeśli gdzieś trafię na tę książkę to pewnie przeczytam. :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. To na pewno niezwykle przydatna książka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Moze kiedys się na nią skuszę.
  Świetny blog. Ciekawy pomysłmiałaś z dołąnczeniem do każdej notki jakiegoś utwory :)
  Pozdrawiam i dziekuje za odwiedziny

  OdpowiedzUsuń
 11. Za książki medyczne nigdy się nie brałam, ale ogólnie tematy róznych chorób mnie interesują :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziwne jest dla mnie pisanie poradnika o tym jak zapobiec Alzheimerowi czy SM, kiedy do końca nie wiadomo nawet co je powoduje. Moim zdaniem to pieniądze oraz czas wyrzucone w błoto.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie sądziłam, że znajdę na jakimkolwiek blogu recenzję takiej książki :D
  Zdecydowanie nie dla mnie :P

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka raczej nie dla mnie. ; ]

  OdpowiedzUsuń
 15. Brzmi ciekawie, choć wydaje mi się, że to dla osób szczególnie zainteresowanych. Na pewno w takim przypadku przydatna :)

  OdpowiedzUsuń
 16. No eeeej, wcięło mi mój poprzedni komentarz ;(.
  Ale spróbuję go powtórzyć ;).

  Niestety za książkę muszę podziękować, gdyż... po pierwsze nie moja tematyka, a po drugie to wydawnictwo nie należy do moich ulubionych ;).

  Spokojnej nocy Ci życzę :*!
  Melon

  OdpowiedzUsuń
 17. Straszna choroba, ale na szczęście możemy jakoś pomagać się z tym zmagać :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Oo, coś dla mnie. Lubię książki niebeletrystyczne związane z medycyną. I chociaż choroby są to straszne to warto o nich poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 19. ja się medycyną raczej nie interesuję, ale mój dziadek na tą chorobę chorował ..:

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie jakiś ślad! Podziel się swoją opinią lub zadaj jakieś pytanie. Czytam wszystkie komentarze ;-)